Sections

Weather Forecast

Close

Stampede Results: Night 1 heats

GREEN FLAG WAVES: 47th annual Stock Car Stampede underway at Jamestown Speedway. B1

47th annual Stock Car Stampede

At Jamestown Speedway

Sept. 21 Heat Race Results

WISSOTA Late Models

(All advance to the feature)

Heat 1: 1. Brad Seng; 2. Matt Smith; 3. Casey Meyer; 4. Eric Edwards; 5. Kevin Robertson; 6. Travis Robertson; 7. Dylan Barnhardt; 8. Craig Rodgers; 9. Adam Fischer.

Heat 2: 1. Dustin Strand; 2. Cole Schill; 3. Brody Troftgruben; 4. David Smith; 5. Mike Balcaen; 6. Zach Naastad; 7. Erik Robertson; 8. Wayne Johnson.

Heat 3: 1. Rickey Weiss; 2. Shane Edginton; 3. Curt Gelling; 4. Ryan Corbett; 5. Jim Harris; 6. Greg Meyer; 7. Jeff Hapala; 8. Cole Babcock.

IMCA Modifieds

(Top 3 advance to feature)

Heat 1: 1. Trent Grager; 2. Marlyn Seidler; 3. Dale Mathison; 4. Quentin Kinzley; 5. Robert Hellebust; 6. Josh Jones; 7. Lucas Rodin; 8. Shawn Nostdahl; 9. Brian Brennan; 10. Donald Robinson, DNF; 11. Mike Tomlinson, DNF.

Heat 2: 1. Tracy Domagala; 2. John Corell; 3. Travis Davis; 4. Travis Ulmer; 5. Travis Olheiser; 6. Delray Dykstra; 7. Michael Johnson; 8. Randy Gordon; 9. Travis Traut; 10. Chris Welk; 11. Darrell Parsons, DNF.

Heat 3: 1. Dave Shipley; 2. Allen Kent; 3. Jeremy Keller; 4. Rusty Kollman; 5. Wayne Johnson; 6. Jeff Odden; 7. Ryan Schroeder; 8. Greg Friestad; 9. Joey Rowell, DNF. DNS: Tim Perkins, Andrew Michel.

Heat 4: 1. Casey Arneson; 2. John Nord; 3. Jarrett Carter; 4. Eric Edwards; 5. Jeremy Forester; 6. Bryan Renken; 7. Allan Fetzer; 8. Dwight Burwick; 9. Billie Christ; 10. Todd Hoff, DNF. DNS: Adam Fischer.

Heat 5: 1. Dylan Goplen; 2. Tim Thomas; 3. Randy Klein; 4. Jamie Trautner; 5. Josh Eberhardt; 6. Zach Dockter; 7. Bryce Borgen; 8. Crist Pittenger; 9. Dev Malmlov; 10. Randy Kollman; 11. Dwight Wegner.

WISSOTA Street Stocks

(Top 3 advance to feature)

Heat 1: 1. Jay Schlotfeldt; 2. Jeremy Engelhardt; 3. John Feist; 4. Brian Johnson; 5. Allan Frederick; 6. Shawn Becker; 7. Brodee Eckerdt; 8. Monte Gawryluk; 9. Nathan Messer, DNF; 10. Joe Armstrong, DNF.

Heat 2: 1. Matt Dosch; 2. Chris Ritter; 3. Cory Rodin; 4. Jaden Christ; 5. Josh Barker; 6. Daniel Aberle, DNF; 7. Brian Hanson Jr., DNF; 8. Brandon Booke, DNF; 9. Greg Jose, DNF; 10. Scott Gartner, DNF.

Heat 3: 1. Jerry Lamb; 2. Kyle Anderson; 3. Robert Banish Jr.; 4. Adam Burrows; 5. Jason Berg; 6. Dustin Erickson; 7. Jon Perkins; 8. Kendall Booke; 9. Kelly Hoerner; 10. Joe Potter, DNF.

Heat 4. 1. Brandon Miller; 2. Hunter Domagala; 3. Ashley Wampler; 4. Rory Opp; 5. Jason Meidinger; 6. Charlie Christ; 7. Todd Carter; 8. Casey Vargason; 9. Zach Frederick, DNF.

Heat 5: 1. Geoff Hellman; 2. Kasey Ussatis; 3. Royce Jawaski; 4. Jodie Michaelsohn; 5. Dan McNamee; 6. Austin Geigle; 7. James Meagher; 8. Jonny Carter, DNF; 9. Megan McNamee, DNF.

IMCA Northern Sport Mods

(Top 5 advance to feature)

Heat 1: 1. Chad Strachen; 2. Scott Jacobson; 3. Kyle Keller; 4. Robby Rosselli; 5. Justin Medler; 6. Josh Moulton; 7. Kevin Eklund; 8. Shawn Pudwill; 9. Evan Morast; 10. Jordan Binstock, DNF; 11. Caden Roberts, DNF.

Heat 2: 1. Chris VanMil; 2. Ryan Restad; 3. Taylor Grove; 4. Matthew Clark; 5. Brandon Tendeland; 6. Josh Carson; 7. Brian Schaffer; 8. Brennan Urbach, DNF; 9. Jesse Long, DNF; 10. Shane Williams, DNF. DNS: Reile Sailer.

Heat 3: 1. Luke Krogh; 2. Kelly Jacobson; 3. Philip Keller; 4. David Siercks; 5. Dan Dowling; 6. Kyle Krogh; 7. Zach Frederick; 8. Billy Michaelsohn; 9. Kregi Kasin; 10. Paul Peterson.

WISSOTA Midwest Mods

(Top 3 advance to feature)

Heat 1: Preston Carr; 2. Nate Reynolds; 3. Scott Bintz; 4. Joey Rowell; 5. Lance Schill; 6. Dustin Strand; 7. Justin Froemming; 8. Corky Thomas; 9. Tanner Theis; 10. Laine Schwehr.

Heat 2: 1. Reise Stenberg; 2. Jess Brekke; 3. Jeff Carpenter; 4. Jaden Varnson; 5. Zach Reinke; 6. Randy Thompson; 7. Alex Senger; 8. Jason Schuh; 9. Shawn Pudwill; 10. Lindsey Hansen.

Heat 3: 1. Kyle Langland; 2. Jason Grimes; 3. Jim Morlock; 4. Jarett Lovcik; 5. Chris Kruk; 6. James Watson, DNF; 7. Patrick Sobolik, DNF. DQ: Lucas Rodin, Caleb Johnson.

Heat 4: 1. Randy Klein; 2. Alex Langland; 3. Stoney Kruk; 4. Jeff Schwind Jr.; 5. Kelly Hagel; 6. Shannon Schlenker; 7. Jaren Wibstad; 8. Aaron Restad. DQ: Scott Zimmerman.

Heat 5: 1. Ryan Schroeder; 2. Arin Beyer; 3. Travis Traut; 4. Joe Thomas; 5. Todd Duchscherer; 6. Nate Reinke; 7. Jay Sahr; 8. Royce Jawaski; 9. Andy Kapp; 10. David Hultstrand.

WISSOTA Super Stocks

(All advance to feature)

Heat 1: 1. Stewart Schipke; 2. Brian Bernotas; 3. Kip DeGroot; 4. Allan Cleveland; 5. Kevin Aga; 6. Delwain Lehr, DNF; 7. Dave Thomas, DNF; 8. Matt Johnson, DNF; 9. Kip Meyer, DNF.

Heat 2: 1. Shawn Wageman; 2. William Wadeson; 3. Jordan Henkemeyer; 4. Tim Compson; 5. John Miller; 6. Kyle Elsen; 7. Corey Aga, DNF; 8. Mike Nims, DNF.

Heat 3: 1. Dave Mass; 2. Jay Holub; 3. Chris Walker; 4. Brandon Langer; 5. Taylor Schmidt, DNF; 6. Nick Schipke, DNF; 7. Nick Wranek, DNF; 8. Luis Chavez, DNF.

Bombers

(Top 5 advance to feature)

Heat 1: 1. Clay Gentzkow; 2. J. Liddle; 3. Tony Smith; 4. Greg Moore; 5. Dylan Sandberg; 6. Matt Gumke; 7. Ryan Ost; 8. Karlie Hoerner; 9. Hayden Aberle; 10. Nick Kassian; 11. John Heacox.

Heat 2: 1. John Gartner Jr.; 2. Brent Vetter; 3. Billy Carow; 4. Dillon Thorpe; 5. Tony Bundy; 6. Nathan Messer; 7. Larry Hanson; 8. Matt Duchscherer; 9. Dave Peterson; 10. Dylan Steele; 11. Dennis Dahl.

Heat 3: 1. Cory Rodin; 2. Leann Christensen; 3. Chris Welk Jr.; 4. Dale Wampler; 5. Taylor Saari; 6. Lane Stoppleworth; 7. Chris Jung; 8. Chris Rangeloff; 9. Travis Edinger, DNF; 10. Ferlin Sheridan, DNF; 11. A.J. Davenport, DNF.

INEX Legends

(Top 5 advance to feature)

Heat 1: Drew Papke, 2. John Sommerfeld; 3. Andrew Jochim; 4. Josh Julsrud; 5. Jeremiah Erickson; 6. Kevin Jensen; 7. Alex Kulowski; 8. Alex Braseth; 9. Kyle Doepke; 10. Tony Brockhouse, DNF.

Heat 2: 1. Austin Weist; 2. Brian Hanson; 3. Dylan Johnson; 4. Nate Keena; 5. Ivan Sailer; 6. Troy Hoff; 7. Brody Carlsrud; 8. Jacob Aldrich; 9. Garrison Miller.

Heat 3: 1. Donavin Wiest; 2. Sean Johnson; 3. Dean Julsrud; 4. Preston Martin; 5. Andrew Sommerfeld; 6. Terry Sahr, DNF. DNS: Tye Wilke, Scott Richardson, Ryan Braseth.

Michael Savaloja

Hometown: Churchs Ferry, N.D.; College: North Dakota

A recipient of the NDHSCA Award of Merit, Savaloja has been reporting sports for The Sun since 2008.

Follow on Twitter: @MichaelSavaloja

(701) 952-8461
Advertisement